Choď na obsah Choď na menu

Tento rok sa na štarte stretlo zhruba 95 pretekárov. Z toho 2 posádky hájili farby slovenskej offroadovej scény, jednou z nich bola aj naša posádka CB One Winch Motospol Offroadteamu v zložení Richard Špánik a Štefan Štvrtecký. Závodili sme v kategórii Super Sport. Pokračovali sme týmito pretekmi skôr v ostrom tréningu s novým Suzuki Jimny z dielne offroadsportu.cz, ktorý sme si nedávno zadovážili a je určený prioritne práve na preteky typu cross country. Druhou ostrieľanou posádkou v kategórii Extrem bol Tisovecký Superwinch Team. Ale vráťme sa k samotným pretekom. Piatkovú technickú previerku stihli tí, ktorým sa podarilo do 22:00 hod pristaviť auto technickým komisárom na kontrolné stanovisko. Oneskorenci mali druhú možnosť, ráno od 6-9 hod. Každá posádka mala možnosť zoznámiť sa s nástrahami, prudkými zákrutami, hlbokými brázdami a rýchlymi, ale aj technickými pasážami na trati. Po slávnostnom ceremoniáli v centre mestečka Nowy Sacz na námestí a príhovore starostu , sa postupne pod štartovný oblúk postavili motocykle,štvorkolky, autá a na záver kamióny. Prvá rýchlostná skúška sa štartovala v tesnej blízkosti depa, merala 14,8 km. Obsahovala technické, ale aj veľmi rýchle pasáže, ktoré niektoré závodné autá prekonávali rýchlosťou okolo 100 km/hod v lesnom poraste. Najlepšie časy v tejto etape dosahoval poľský pretekár Kowalczyk s číslom 121 na úrovni 13min 40 sek. Čas našej posádky Špánik - Štvrtecký v najlepšom kole bol 14min 34 sek. Chýbajú nám ešte skúsenosti s týmto autom, ale veríme, že po pár takýchto ostrých trénigoch budeme mať veľkú šancu zapliesť sa do prvých miest v tomto seriáli. Bolo vidno, ako sme si kolo po kole zlepšovali časy. Trebalo len trochu viac podržať plynový pedál. Na podaktorých domácich jazdcoch bolo vidieť ich skúsenosti z minulých ročníkov. Trate mali perfektne prečítané, miestami sa zdalo, že môžu jazdiť so zavretými očami. Na presun medzi jednotlivými etapami bol stanovený časový limit, ktorý bol potrebný dodržať, aby ste sa vyhli penalizácii. Do druhej rýchlostnej skúšky, vzdialenej 14 kilometrov, sa prechádzalo po miestnych komunikáciach. Táto bola o niečo kratšia, merala 10km a striedali sa v nej rôzne povrchy ako kamene, piesok , šotolina a nechýbali ani prejazdy brodom. Bolo zrejmé, že každé auto má inak vyladený a kvalitný podvozok. Pri dopadoch vo väčšej rýchlosti podaktoré strácali kontakt s povrchom a lietali zo strany na stranu, z podvozkov sa ozývali rôzne, niekedy až hrôzostrašné zvuky . Tu bolo vidieť fantasticky vyladený podvozok Suzuki, ktorý aj po skoku a dopade na trať držal stopu ako prilepený a nemal žiadnu tendenciu odskakovať. Nie však každý mal šťastný deň. V depe bolo veľa posádok, ktoré mali plné ruky práce či to boli problémy s nápravami či prevodovkami, ale našli sa aj rozbité čelné sklá po prevrátení na bok po nezvládnutí prudkej zákruty vo väčšej rýchlosti. V celkovom hodnotení sa naša posádka CB One Winch Motospol Offroadteamu umiestnila na 6 mieste z 18 štartujúcich v kategórii super šport, čo považujeme za veľký úspech, nakoľko to bola premiéra. A čo sa týka organizácie preteku a celkovej akcie, môžeme bez nadsádzky povedať, že máme sa čo učiť.